Virágok és jelentésük

Virágok és jelentésük

 

A virágok nemcsak szerelmet, de erőt, új kezdetet és büszkeséget is jelképezhetnek.

A mondás szerint, aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet. Ez minden bizonnyal így van, ám a legtöbben elsősorban gyönyörködünk csak bennük, szimbolikus üzeneteiket ellenben kevesen ismerjük. Pedig a növények, a természet tisztelete és szeretete szinte egyidős az emberi kultúrák megjelenésével, a virágok pedig már hosszú évekkel ezelőtt is fontos szerepet játszottak úgy az ünnepségeken, mint a mindennapokban.

Mai bejegyzésünkben a legnépszerűbb csokrok ékeinek jelenését vesszük górcső alá, és elmeséljük nektek, milyen alkalomhoz milyen virág illik igazán.

TULIPÁN

A tulipán tökéletes szeretőt, hírnevet, természetességet, játékosságot, vidámságot jelképez.

BAZSARÓZSA

A bazsarózsa a félénkség, boldog élet, boldog házasság, egészség, jólét virága. A házasság tizenkettedik évfordulójának kísérője.

BOGLÁRKA | RANUNCULUS

A boglárka a sugárzó báj és vonzerő virága. Rózsaszerű virágai szinte túl tökéletesnek látszanak, hogy valódiak legyenek: rétegesen helyezkednek el, és a krém, halványsárga, sárgabarack, rózsaszín, narancs, vörös és a bordó különböző árnyalataiban pompáznak. Noha házi kertekben nem gyakran fordul elő, a boglárkák annál népszerűbbek vágott virágként.

Igazi tavaszhozó csodanövény, hiszen a tavaszi hónapokban elérhető. Tartósságát tekintve vázában kezelve akár hetekig is gyönyörű marad.

HORTENTIA | HYDRANGEA

Az apró, egyedülálló virágok sokaságából álló nagyméretű, gömbölyű virágú hortenzia szintén erős szimbolikával rendelkezik. A virág jelentése hála, kegyelem és szépség, miközben színei a szeretetet, a harmóniát és a békét szimbolizálják. Japánból került Európába, Japánban akkor már évszázadok óta a kertek kedvelt növénye volt. Vágott virágkent is igazán érzékeny, kezelni es foglalkozni kell vele, kezdőknek nem igazan ajánlott vázákban.

JÁCINT

A jácint a sportosságot, játékosságot, és rohanást jelképezi.

Jácintok is a tavaszhozó virágok, vágott virágként mar december végén elérhetőek, és időjárástól függően március közepéig-végéig kaphatóak. Fantasztikus illatuk van, mar az illatukról tudjuk, hogy lassan jön a tavasz. Egyes kultúrákban az újjászületést szimbolizálják.
A cserepes jácintnál az elvirágzott növényeket ne hanyagoljuk el, mert továbbra is szükségük van vízre és melegre ahhoz, hogy feltöltődjenek tápanyagokkal. A tavaszi fagyok elmúltával kiültethetjük őket a kertbe, ahol a következő évben virágozni fognak, így környezetkimelők is maradunk.

RÓZSA

A rózsa nemcsak a boldog szerelemé, de a szépségé, mulandóságé, jó szerencséé és a csendé is. A tövisek óvta gyönyörű, illatos virág a szerelmet, a titoktartást, az életet, a vért, a halált és az újjászületést is jelképezi.

A rózsa színe, akárcsak a többi virágé üzenetet hordoz:

  • Fehér rózsa: tiszta szeretet, távolságtartás, ártatlanság, szerelem, megbecsülés, tisztaság, Mária bűntől mentességére utal, a reneszánsz képeken a rózsafüzérek Mária tövis nélküli rózsakoszorúira utalnak, Árpádházi Szent Erzsébet virága, az újrakezdés épp úgy kifejezhető vele, mint a lemondás, búcsúzás.
  • Fehér és vörös rózsa együtt:az egységet jelképezi.
  • Rózsaszín rózsa:hamvasság és romantika színe, halvány színben tiszteletet, sötét színben hálát és megbecsülést mutat, a tökéletes boldogság, értékelés, csodálat, barátság, sajnálat jelképe, első randevúra tökéletes választás.
  • Sárga rózsa:a szerelem csökkenése, féltékenység, hűtlenség, irigység, barátság, plátói szerelem jelképe.
  • Narancssárga rózsa:energia és életöröm
  • Piros vagy vörös rózsa:szerelem, szenvedély, tökéletesség, nőiesség, szenvedés, lángoló szerelem, a latin rosa szóból ered, mely pirosat jelent, már az ősidőkben is a szerelem jelképe volt, a házasság ötvenedik évfordulójának kísérője, szerelem és hódolat kifejezője.
  • Sötét karmazsin rózsa: a gyászt jelképezi.

ORGONA

Az orgona a fiatalság, alázatosság és a bizalom virága, a május ikonikus illata. A törököktől került a keresztény Európába. Legtöbbünknek az Édesanyák es Nagymamák jutnak róla az eszünkbe, hiszen Magyarországon — amennyiben az időjárás engedi, anyák napja környékén virágzik.

LIZIANTUSZ

A virágzó liziantusz az elegancia és a szépség megtestesítője. A liziantuszt eredetileg dísznövényként tartották számon: hosszú szára és tölcséres, egyszerű, rózsára emlékeztető telt virágai teszik igazán népszerűvé. Gyógynövényként is népszerű, a lizinek rákellenes, baktériumok sejtosztódását gátló, és amőba-ellenes hatást tulajdonítanak, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító növényként is ismert.

SZEGFŰ

A szegfű szimbólumrendszere igen gazdag: elragadtatás, megkülönböztetés, isteni szeretet, világi szerelem, hűség, életöröm, hiúság, Passió, Krisztus kereszthalálának szimbóluma, a januári hónap virága. A szegfű a szeszélyesség és a komoly szerelem növénye.

Jelentése: ‘fűszeres illatú, csipkés szirmú virág’ A szeg és fű összetétele. Eredetileg a szegfűszeg nevű illatos fűszer neve volt, mégpedig annak tömzsi, szeghez hasonló alakja miatt. Erős illata miatt a fenti virágot is elnevezték szegfűvirágnak, majd az összetétel első eleme immár a virág neveként önállósult.

A reneszánsz időkben a szegfű volt a hűség szimbóluma, éppen ezért sok korabeli festményen láthatunk kezükben szegfűcsokrot szorongató dámákat. Flandriában a lányok menyegzőjük napján rózsaszín szegfűbokrétát rejtettek el ruháik redőiben, és a vőlegénynek a nászéjszakán oly óvatosan kellett levetkőztetni asszonykáját, hogy a virágok meg ne sérüljenek.

A szegfű gondozása: napos, világos helyen, jó vízáteresztő, semleges, vagy lúgos kémhatású talajban fejlődik a legszebben. Átlagos vízigényű növény, rendszeres, de mérsékelt öntözést igényel.

 

DÁLIA

Mexikó jelképének számít. Termesztésével már az aztékok is foglalkoztak, gumóját pedig étkezési célra is felhasználták. Elegancia, büszkeség, örökkévalóság, magasztosság. A változékonyság jelképe. Csokorban dáliát kapni a változékony érzelmeket jelöli. Esküvői csokorba nem szerencsés választás, mert azt mutatja, hogy a csokrot hordó menyasszony vélekedése megváltozhat. Őszi virág, megjelenésével a piacon már tudjuk – közelít az ősz. Sírcsokorra – az élet változó, mulandó voltát, megújulását jelezve – is alkalmas.

A dália ültetéséhez napos, vagy világos helyet válasszunk, ahol a talaj jó vízgazdálkodású, mivel fény és vízigényes növény. Az előbbiekből következik, hogy rendszeresen kell öntözni is.

 

NÁRCISZ

Önimádatot, szeretetet, figyelmességet és egyediséget jelöl. Ha valakit megajándékozol egy csokor nárcisszal azt jelenti hogy ő a boldogságod biztos forrása. A kora tavasz emblematikus virágai. A nárcisz a görög mitológia híres mondájából veszi eredetét. Narkisszosz a szép ifjú nem törődött az utána epekedő Ékhó szerelmével, aki ebbe belepusztult, és csak a hangja (visszhang) maradt meg. Afrodité büntetésébe – amint meglátja saját tükörképét, beleszeret – belehalt az ifjú Narkisszosz, holtteste virággá változott, azóta terem ez a sárgásfehér, hatszirmú illatos virág.

Ültetéséhez olyan helyet keressünk, ahol a talaj megfelelően vízáteresztő, és tápanyagnak sincs híján, valamint a növény elég fényt kap. Hagymáit az ősz első felében ültessük el. A hagymák jól viselik a telet, külön takarás nélkül is ellenállnak a fagyoknak. A nárcisz fényigényes növény, ezért világos, vagy napos helyre, homokos, lazább szerkezetű talajba ültessük, ilyen körülmények között fejlődik legszebben.

 

SZAGGOS BÜKKÖNY

Csók a boldog percekért. Szicíliából került át Európába. Nevével ellentétesen igazán édes illatú es kellemes virág. Itthon még nem igazán terjedt el vágott virágként, inkább a kertekben népszerű. Természetesen mi ennek a virágnak is a rózsaszín színeivel szeretünk dolgozni.

A szagos bükköny napos helyen, morzsalékos, humuszban gazdag talajba ültetve fejlődik legszebben. Tartósan száraz és meleg időszakokban rendszeres, bőséges öntözést igényel. Szereti, ha gyökérzete hűs marad, ezért tövét érdemes talajtakarással óvni az erős, meleg napsugaraktól. 

GYÖNGYVIRÁG

Jelentése: szeretet, édesség, Szűz Mária könnyei; visszatérés a boldogságba; megújult boldogság; tisztaság; szerénység — a szeplőtlen fogantatás, Mária jósága és szűzi tisztasága és a paradicsom öltenek testet a gyöngyvirágban. A magyar népdalok és népi alkotások egyik állandó motívuma. Gyöngyvirág csokrot nőnek ajándékozni megbecsülés, tisztességes szűzi szándékot jelent.

Ennek a növénynek az év nagy szakában árnyékra van szüksége, azonban tömeges virágzásával a legeldugottabb sarokban is felhívja magára a figyelmet. Humuszban gazdag, nyirkos talajon érzi jól magát. Nem igényel különösebb odafigyelést.

VIOLA

Szimbolikus jelentése erő, bölcsesség, időtlen szépség. A nyári viola a ballagási időszakban szinte minden virágboltban megtalálható, és anyák napján is szívesen viszünk egy csokor violát ajándékban, hiszen kellemes illata hamar betölti a szobát.

Sárga viola jele: jelentése tartós szépség, szeretetteljes kapcsolat, készség, számomra mindig szép leszel, boldog élet

Ez a gyönyörű dísznövény eredetileg Dél-Európából származik, ahol mint félcserje nő, de nálunk egynyári dísznövényként tartják számon a kertészek.

A viola fényigényes növény, ezért bátran ültethetjük olyan napos helyre, ahol semleges kémhatású talajt tudunk biztosítani számára, mely jó vízáteresztő képességű. Vízigénye átlagosnak mondható. A nyári viola ezeken túl, meglehetősen igénytelen növény, más teendőnk nem akad vele.

A virágok szimbolikus jelentése nem felejtődött el az évek során. Sok virágárus és virágkötő jól ismeri a leggyakoribb virágok jelentését, és ha eláruljuk nekik ajándékozásunk célját, akkor tudnak olyan virágcsokrokat kötni, amelyekben benne rejtezik a különleges üzenet.

Nektek melyik a kedvenc virágotok? Minek örültök a legjobban és miért?

 

Tekintsd meg virágokból készül csokor és doboz megoldásainkat: Kattints ide!

Légy a Vintage World közösség tagja! Értesülj legújabb termékeinkről, újdonságainkról Instagram és Facebook oldalunkon!

Csatlakozz a Vintage World közösséghez!

Ne maradj le újdonságainkról, limitált különlegességeinkről!
Iratkozz fel hírlevelünkre!